Unatoč svemu uspjeh

Šipak iz kamena-ĐubraniPrigodom obilaska malobrojnih župljana na Đubranima, primjećuje se jesenska šumska čarolija, lišće poprima čudesnu boju, zapravo to je mješavina zelene, žute, narančaste, smeđe i crvenkaste boje. Šuma izgleda poput zamrljane slikarske palete. Uokolo je mnoštvo još uvijek nedozrelih šipaka, a između toliko njih pogled mi posebno zastade na tri stabla šipka koja su izrasla iz rascjepa u stijeni kod Škobića kuća. Kako proći pokraj njih i ne primijetiti ih. Ponosno rastu iz stijene, negdje su očito pronašli izvor hrane i preživljavanja. U svakom slučaju malo zemlje i još manje vode, a oni urodili plodom! Imali su doista male šanse za preživljavanje zbog izrazito sušnog ljeta. Pade mi na pamet kako i mi ljudi uvijek mislimo da je za uspjeh u životu potrebno imati idealne životne uvijete, sposobne roditelje, utjecajne prijatelje, obilje novca…

Tamo negdje daleko od Đubrana postoji puno više tla i vode, ali šipak tamo ne raste jer nema povoljnu klimu. Tako je i s nama ljudima: kada nas presade – iskorijene u neki tuđi svijet, živi se, što bi rekao naš narod, životari se, cvjeta, ali u pitaru, skupljena korijena. Mudri ljudi su govorili: “Siromaštvo rađa kriminal a bogatstvo poroke.” Zato nam nije ideal ni siromaštvo ni bogatstvo nego skromnost koja odgovara evanđeoskom “Siromaštvu duha”. Poneki, doduše rijetki ljudi to znaju i drže se toga. Ne samo siromasi, nego poneki i bogataš. 

Prije nekog vremena javljaju mediji vijest kako su dvije glumačke zvijezde u Hollywoodu (iako su zaradili milijune) Mila Kunis i Ashton Kutcher izjavili da svojoj djeci ne će ostaviti ništa od svoga bogatstva: “Ne želimo odgojiti lijenčine i neodgovorne ljude. Dovoljno ih je u ovom svijetu i ne trebamo davati svoj doprinos.” Sličnu stvar je izjavio i poznati i bogati škotski kuhar Gordon Ramsay, koji je zahvaljujući svojoj televizijskoj karijeri poznat po elitnim restoranima koje vodi. Životna je činjenica da skromnost rađa uspjehe na svim životnim poljima. Zato i starozavjetni pisac i moli: “Ne daj mi, Bože, ni siromaštva ni bogatstva: hrani me kruhom mojim dostatnim; inače bih, presitivši se, zatajio tebe i rekao: ‘Tko je Jahve?’ ili bih, osiromašivši, krao i oskrnio ime Boga svojega” (Izr 30,8-9).

Vratimo se našim šipcima. Nije mi jasno kako je nastala ona narodna “podvaljotka”: “Evo ti šipak.” Nepravedno prema ovoj čudesnoj biljci koja je neobična ne samo zbog preživljavanja u ekstremnim uvjetima, nego zbog blagodati koju daje šipkov plod. Znalci pišu o toj biljci: da je voće koje liječi i iznutra i izvana. Latinskoga naziva Punica granatum jedna od najstarijih voćnih vrsta na svijetu. O njemu se piše u mnogim kulturama i religijama, pripada jednoj od najljekovitijih voćaka na svijetu zbog blagotvornog utjecaja na kardiovaskularni, živčani i koštani sustav. Šipak je izvor vitamina B5, kalija, prirodnih fenola. Sto miligrama šipka su preporučene dnevne doze C vitamina. Smanjuje tlak i kolesterol, smanjuje rizik od nekoliko vrsta raka, štiti od osteoporoze, Alzheimerove bolesti, jača imunitet, uništava e. coli. Šipkovo ulje se primjenjuje lokalno i oralno u kozmetičke i medicinske svrhe…

Tolika korist ovoga čudesnog voća i to tu oko nas. Poslužimo se njegovim plodom i naučimo od njega da se može i u skromnim uvjetima života biti uspješan i koristan. Nismo slučajno ovdje rođeni, stoga rasti i cvjetaj tu gdje si i posijan, i podaj od sebe ono najbolje!

Don Josip Galić, Potoci


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/zupapoto/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405