Sretan Uskrs

uskrsJedan moj sada već, pokojni poznanik, razočaran raznim životnim očekivanjima i udarcima, znao bi reći: “Alkar Ante u ništa!” Eto upravo tako, ili uskrsnuće ili jedno veliko ništa. Naspram uskrsnuća stoji smrt! Smrt je stanje koje ispunja čovjeka strahom koji nas konstantno progoni. Ova činjenica je za nas neprihvatljiva jer nema logike, buni se sva naša priroda: roditi se, zatim umrijeti i završiti. Nadati se, stvarati, ljubiti i zauvijek izgubiti! Protiv smrti ne pomaže revolucija, referendumi i deklaracije. To je užasna mora koja visi nad čitavim čovječanstvom. Pred smrću najmoćniji i najsposobniji gube bitku. Sam Krist morao je umrijeti i biti pokopan, ali je on svojim uskrsnućem izrugao smrt, otupivši joj žalac. Kako su lijepe i utješne Gospodinove riječi: “Tko vjeruje u mene, i ako umre, živjet će.” Koliko je ljudi kroz povijest u ovim Kristovim riječima pronašlo utjehu! Koliki su ljudi vjerom u njegovo uskrsnuće osmislili svoje patnje, koliko je otrto suza na ožalošćenim majčinskim licima. Vjera u Kristovo uskrsnuće znači da će sve što je vrijedno biti spašeno. Naš Bog ne radi kao ljudi: stvaraju da bi uništili, ljube, a onda zaborave, osvajaju, pa onda gube. Poslije Kristova uskrsnuća naši grobovi su spavalište, klijalište novoga života. Ovo su ideali koji stvaraju mučenike koji spremno za Krista umiru, ne samo fizički, nego umiru grijehu i sebičnosti u svakom novom danu. Naspram divne istine uskrsnuća, svijet nam nudi samo maglu i izlizane floskule. Jednom riječju odgovor koji nudi filozofija ovoga svijeta jest tama! Juda je otišavši od Isusa otišao u noć, ne samo u onu večernju, polnoćnu, nego u noć duše! Naša vjera počiva na svjedočenju samih apostola. Prisjetimo se njihova stanja na sam dan Velikoga petka: očaj, strah i razočaranje… To je upravo slika nas u svijetu bez vjere u uskrsloga Isusa. Što se dogodilo, pa su se te kukavice u samo 48 sati promijenile? Sveti Ivan Zlatousti lijepo veli: “…bezbroj njih pokušalo je uništiti ime Raspetoga, a dogodilo se suprotno… živi su se borili protiv mrtvoga i ništa nisu mogli… Odatle je očito da je to božansko propovijedanje. Jer otkuda bi dvanaestorici ljudi, i to neukima, palo na pamet da takvo što poduzmu? Otkuda bi oni… došli na pomisao da započnu boj protiv svega svijeta… Kako bi dakle oni, koji za Kristova života ne izdržaše napad Židova, mogli, kad je on umro i bio pokopan, zametnuti boj s cijelim svijetom, da on – kako vi kažete – nije uskrsnuo, niti im govorio i povratio odvažnost?” Evanđeoska poruka uskrsloga nije završila, ona i dalje traje, za sve nas! Isusovo uskrsnuće: to znači, da nismo zaboravljeni od Boga i ostavljeni u tami i tragedijama ovoga života. Isusovo uskrsnuće znači da na kraju slijedi pobjeda dobra nad zlom jer Bog je ljubav, a ljubav je jača od svakoga zla i grijeha! Zato je uskrsna nedjelja “vrhunska vijest”!

Sretan i blagoslovljen Uskrs svim Bjelopoljcima i prijateljima ma gdje god bili!

Don Josip Galić, župnik

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/zupapoto/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405