Humilišanska-bjelopoljska nekropola novi, ali ugroženi nacionalni spomenik

Nacionalni spomenikPovjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika na 19. sjednici 2019. godine, donijelo je odluku da se uz još nekoliko ostalih spomenika u BiH, nekropola sa stećcima na Humilišanima-Bijelo Polje, proglasi nacionalnim spomenikom. Radujemo se da se konačno netko sjetio ovog bisera naše nacionalne povijesti. Na ovom lokalitetu nalaze se između više stećaka i dva očito velikaška groba (još uvijek neistražena) s velikim nadgrobnim križevima, koji su već dobrano oštećeni. Za vrijeme prošle države, prigodom izgradnje ceste za Ruište, koja je prošla kroz nekropolu, uništio se veliki broj stećaka. Tako danas uz cestu možemo vidjeti otvorene grobove iz kojih vire kosti. Osim spomenutih impozantnih križeva, nekropola na Humilišanima je poznata po stećku Ladisave divice. Stećak je pisan bosanicom-hrvatskom ćirilicom i ikavskim izgovorom: „ Ase leži Ladisava divica“. Žalosno je pogledati stećak Ladisave divice, koji je gurnut u stranu sa svog izvornog mjesta, a jedan je od najstarijih pisanih spomenika na ovom području. Kao da ga se netko srami ili boji, čemu sram i strah? On je pokazatelj svima onima koji tragaju za svojim identitetom, tko smo i od kud smo. Naš identitet je zapisan upravo u toj gromadi kamena, stećka Ladisave divice i u ovim veličanstvenim križevima koji progovaraju o našem kršćanskom identitetu, koji je ovdje utisnut puno prije  turskog osvajanja. Posebno je važno naglasiti da se u blizini ove nekropole nalaze ostaci crkve, koja je također još neistražena, a po svemu sudeći radi se o srednjovjekovnoj crkvi. Zašto se ne bi pristupilo njezinom iskapanju? Ona je očito bila sastavni dio ove nekropole!

                                                                                  Don Josip Galić, župnik bjelopoljski


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/zupapoto/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405