Bjelopoljci na hodočašću u župi Prenj

Prenj

Blagdan Velike Gospe spada u zapovjednu svetkovinu, stoga smo obavezni na odlazak u crkvu kao da je i nedjelja. Uz redovnu svetu Misu u našoj župnoj crkvi, jedan dio naših župljana za ovaj veliki Gospin blagdan uobičava negdje hodočastiti. Obično je u obližnje Nevesinje, Široki Brijeg, ili kliški kraj, gdje hodočaste naši župljani koji su iz Klisa. Ove godine novo hodočasničko odredište za grupu naših župljana bila je župa Prenj, u obližnjim Dubravama. Svetu Misu u 11 sati predvodio je naš mjesni biskup Ratko uz koncelebraciju nekoliko svećenika. Crkveno dvorište je bilo ispunjeno vjernim pukom. Ovo naše hodočašće bila je prigoda za duhovno osvježenje, kao i prigoda za upoznavanje jedne nama tako blize, ali nepoznate sredine. Nakon svete Mise ostali smo u zajedničkom druženju u prelijepom prenjskom crkvenom dvorištu, oko trpeze onako po starinski, kako se nekad nosila prigodna užina, gdje nam se na kratko pridružio i biskup Ratko. Prigodom polaska na ovo jednodnevno hodočašće bili smo pomalo sumnjičavi, ali smo svi ostali ugodno iznenađeni ovom svečanom proslavom kao i prelijepim mjestom, župnom crkvom i crkvenim dvorištem. Župa Prenj je uz slavlje Velike Gospe proslavila i 150 godina od blagoslova današnje župne crkve. Ova župa spominje se u maticama 1706. godine. Tijekom povijesti od župe Prenj-Dubrave odvojilo se čak osam župa: Hrasno 1761., Stolac 1863., Klepci 1874., od koje su se kasnije razvile dvije župe, Dračevo tako nazvano od 1970., sa sjedištem u Dračevu i Čeljevo 1974., Rotimlja 1917., od koje je cijepanjem 1974. nastala župa Stjepan Krst koja je u posljednjem ratu najviše stradala, Domanovići 1969. i najmlađa župa Aladinići 1977. Stoga za župu Prenj možemo reći da je majka svih okolnih župa.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/zupapoto/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405