Kod don Jakova u župi Vinica

Oltar glagoljaša u Vinici

Oltar glagoljaša u Vinici

Na poziv našeg dugogodišnjeg župnika don Jakova Renića, u nedjelju  8. rujna 2019., na blagdan Male Gospe, zaštitnice ove župe, bili smo u gostima u ovoj župi. Svetu Misu je predslavio naš župnik don Josip, a pod Misom je pjevao naš veliki župni zbor, zapravo polovica župnog zbora, pod ravnanjem sestre Bibijane. Na ovom viničkom župnom slavlju okupio se veoma lijep broj vjernika, većinom vinički iseljenici. Nakon svete Mise zadržali smo se u župnoj kući na čašćenju i druženju s prisutnim svećenicima. Na povratku iz Vinice svratili smo se u Vinjane, na poziv don Joke Blaževića, nekadašnjeg župnika susjedne nam Drežnice. Razgledali smo njegovu župnu crkvu i novu župnu kuću, gdje nas je gostoljubljivi don Joko obilno počastio. Vinica zemljopisno pripada sjeverozapadnoj Hercegovini, crkveno pripada Mostarsko-duvanjskoj biskupiji. Govor i naglasak stanovnika pripada Zagori. Vinica je danas poznata po tome što je većina njezinih stanovnika otišla u emigraciju, posebno u Njemačku 1960-ih godina. Razlozi tomu leže u činjenici: teška ekonomska situacija, te loš odnos tadašnje jugoslavenske-komunističke  vlasti prema njima. Razlog lošeg odnosa tadašnje vlasti leži u činjenici njihove velike rodoljubne svijesti. Danas Viničani žive u: Makarskoj, Splitu, Zagrebu, Osijeku, Požegi, Đakovu, Malom Lošinju, Njemačkoj, Švicarskoj…Vinica se prvi put spominje 1410. i 1443. godine kao župa koja je pripadala Makarskom primorju i u kojoj su pastoralno djelovali franjevci provincije Bosne Srebrene. Vinicom i Primorjem gospodarili su plemići Jurjevići Hrvatinići i Hranići. Vinica se spominje 2. prosinca 1551. godine u pismu pape Julia III., knezovima Grguru Lučiću i Pavlu Vukoviću, koji su iz Vinice. U prosincu 1575. godine u Mostar je stigao sa svojim ćafirima, plemićima iz sela Dubovice (pogrješno upisana Vinica u Duvanjskoj nahiji), Grgurev sin Šimun da na Šerijatskome sudu u Mostaru traži zaštitu katolika od nasilništva pravoslavnog mitropolita Savatina. Makarski biskup Nikola Bijanković  u tri navrata boravi u Vinici 1706., 1710. i 1723. godine. Izdvajamo jedno biskupovo zapažanje o Viničanima: „ Takva je njihova vjera i pobožnost da za vrijeme svećeničkog pranja ruku u Misi svi žele uhvatiti onu vodu i sretnim se smatra onaj koji je dobije, i onda čuva za svoje potrebe, osobito bolesti.“

U biskupskim popisima u 18. stoljeću Vinica je zabilježena 1741. i 1742. godine kao naselje župe Duvno s 34 kuće i 212 duša, a 1768. godine kao dio nove župe Roško Polje s 43 kuće i 517 duša. Vinica pripada onim duvanjskim naseljima čiji se broj u 20 stoljeću drastično smanjuje (1929. godine broji 1921 stanovnika, 1971. godine 1013 stanovnika, 1991. godine 676 stanovnika…Danas u Vinici živi tek dvjestotinjak vjernika.

Vinička stara crkva s grobljem i kulom je najstarija crkva u Zapadnoj Hercegovini. Vinica je  poznata i po mnogim legendama.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/zupapoto/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405