Bog uvijek progovara

IMG-cf1c7ba36efb04640cc477e317c9583a-V (1)Nedavni obilazak naših grobalja, prigodom Svih svetih i Dušnog dana, bio je još jedna korisna prigoda razmišljati o temeljnim pitanjima našeg života. Za nas vjernike, odgovor na ta pitanja je sam Bog, koji nam svojom objavom ide u susret. Bog nam kao svoj odgovor na naša pitanja  nudi dvije knjige: Bibliju ili Sveto pismo, i onu drugu knjigu čudesne Božje prirode, koja nam progovara o neponovljivom Bogu Stvoritelju. Sam nam mudri Salamon veli: „ Po naravi su glupi svi ljudi koji ne upoznaše Boga, oni koji iz vidljivih ljepota ne mogu upoznati Onoga koji jest – nisu kadri prepoznati umjetnika po djelima njegovim…“  Naviještajući ovih dana riječ Božju, riječ nade i lomeći euharistijski kruh, prigodom obilaska  većine od 13 grobalja župe Potoci (Borača, Lisičine, Prigrađani, Vojno, Livač, Vrapčići, Đubrani, Jasenjani-padine planine Prenj), moram priznati da su mi najdraži odlasci u brdske dijelove župe, gdje na poseban način susrećemo Božji govor u prirodi. Navještena Riječ s pogledom na grobne humke i s pogledom na čudesna okruženja prirode, poprima svoj puni smisao. S vama ovaj put želim podijeliti mali isječak iz čudesne Božje prirode, točnije to su kadrovi zabilježeni na Glogovu, padine Prenja. Kadrovi sada već divljih konja, koje su ljudi nakon što im više nisu bili potrebni ostavili u divljini. Eto, za one koji ne znaju i mi imamo poput Livnjaka svoje divlje konje. Konj je uz psa, jedna od najvjernijih čovjekovih životinja, kojeg je čovjek nažalost izdao, ostavivši ga na milost i nemilost surove divljine. Uz fotografije koje mi je ustupio Josip Zovko Božin, donosim par zanimljivosti o konju.  Konji se dijele na dva osnovna tipa: hladnokrvne i toplokrvne. U hladnokrvne se ubrajaju u pravilu konji čija tjelesna težina prelazi 650 kg. Te su pasmine korištene uglavnom za rad u polju, rudnicima ili za šumske poslove. Toplokrvni su, suprotni prvima, tipični jahaći konji jer su lakše građe i pokretljiviji. Pored toga, oni su dobri dresirni i skakaći konji. Nazivi hladnokrvni i toplokrvni ne potječu od topline ili količine krvi konja, nego označavaju njihov temperament. Tako su hladnokrvni konji obično vrlo pitomi i snažni i s mirom podnose mnogo toga, dok se toplokrvni općenito smatra „ludim“, razdražljivim i ni izdaleka se s njim ne može tako jednostavno upravljati kao s hladnokrvnim. Toplokrvni konji su prosječne težine od 300 do 650 kg. Napisane su mnoge pjesme i ispričane priče u čast konja, a nastala su i mnoga druga umjetnička djela. Neki od najpoznatijih konja kroz ljudsku povijest jesu: Bukefal i Marengo. Bukefal je bio vjerni pratilac Aleksandra Makedonskog. Uživao je najviše državne počasti, a nakon njegovog uginuća utemeljen je njemu u čast i grad u Indiji. Marengo je arapski konj Napoleona Bonapartea čiji propeti lik krasi jedan od najpoznatijih Napoleonovih portreta, pratio je svoga gospodara u gotovo svim bitkama, iako se Napoleon navodno nije mogao pohvaliti najzavidnijim jahačkim umijećem. Marengo je bio toliko slavan da se njegov kostur i danas čuva u britanskom vojnom muzeju. Konj se kao životinja spominje i u Bibliji. Svojom pojavom on malo koga ostavlja ravnodušnim, svi koji se susretnu s konjem oduševljava ih na prvu snaga i ljepota njegova tijela, očarat će nas i njegov duboki pogled. S pogledom na konja priroda progovara  koliko li je Bog neponovljiv u svom stvaranju. Konj je samo jedna od tisuća neponovljivih vrsta u prirodi. Od njega, premda je životinja možemo naučiti mnogo, on je uvijek vjeran svom gospodaru, za razliku od mnogih ljudi, uvijek zna pronaći put kući. Koliko li je konja svoje: zalutale, izgubljene, ranjene ili pak pijane  gospodare dovelo natrag kući. Vjernost je lijepa poruka za sve nas. Evo i tebi lijepe prigode, da tu u blizini, bar na koji sat pobjegneš u gore, od modernog medijskog zaglupljivanja i osjetiš moć lijepog, koje će te dovesti do Vječnog.

                                                                                   don Josip Galić, župnik bjelopoljski


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/zupapoto/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405