Bjelopoljske maškare

Ovaj poganski običaj susrećemo u mnogim kulturama svijeta. Crkva ga je na neki način pokrstila i dala mu novo značenja stavljajući ga pred ozbiljno vrijeme korizme. Ove je godine grupa naših mještana organizirala i osmislila maškare u Potocima. Napravljena je i karnevalska maskota „Krnjo Poljčanin“ koji je nakon karnevalske povorke kroz Polje doveden u Centar gdje je optužen za sve prošlogodišnje nezgode našega mjesta, te je nakon pročitane presude zapaljen pred mnoštvom okupljena naroda. Nakon toga nastavljena je zabava u Centru uz čašćenje i pjesmu. Moramo priznati da je cijeli taj događaj protekao doista u iskrenoj radosti i pristojnosti kako i priliči nama vjernicima.
Maškare su postale popularne jer je to možda jedino vrijeme u godini kada se možemo sakriti iza maski. Osim toga, vrijeme maškara je vrijeme veselja, smijeha i radosti, a nakon toga slijedi Korizma, vrijeme odricanja i bacanja svih životnih maski koje tijekom godine svi stavljamo. Vidimo mnogo različiti maski za vrijeme karnevala. Međutim, maškare su prigoda da se zapitamo je li to zaista jedino vrijeme u godini kada živimo pod maskama. Nažalost, danas nisu samo maškare vrijeme kada nosimo maske. Mnogi ljudi ih nose svu godinu, kriju se iza različitih maski i ne pokazuju svoje pravo lice. Maske su, nažalost, okupirale naš život. Moramo iskreno reći da je cijelo naše društvo postalo jedan veliki karneval koji nikako da prestane. Dobro znamo da ljudi nisu ono za što se predstavljaju. Kakve sve maske nosimo i to sve u ime lažnoga poštenja i imidža. Sve za vanjštinu i to lažnu. Možda se maska koju već toliko dugo nosimo zalijepila za naše lice da više i ne primjećujemo da je nosimo! Sve zato da bi nas ljudi voljeli i prihvatili u svoja isprazna društva, a zaboravljamo da su pravi prijatelji oni koji nas vole bez maske. Život pod maskom nam se čini lakši, ali mi nismo stvoreni da bi smo birali i išli lakšim putem. Zato nositi jednom godišnje masku o karnevalu i nije tako loša stvar, ali samo na taj dan. Skinimo u druge dane godine svoje maske. Samo tako možemo iskreno voljeti i biti voljeni.


Potoci, 2009.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/zupapoto/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405